Konkurs: Homo viator

KONKURS: HOMO VIATOR


Urząd Miejski Wrocławia i Fundacja Dom Pokoju we współpracy z Fundacją na Rzecz Studiów Europejskich, zaprasza do udziału w konkursie dla uczniów i uczennic wrocławskich szkół pt. „Homo viator. Wszyscy jesteśmy migrantami i migrantkami”.
Konkurs jest częścią projektu pn. “PILOTAŻOWY PROGRAM NA RZECZ ROMÓW RUMUŃSKICH – MIESZKAŃCÓW WROCŁAWIA – II ETAP”.
Celem konkursu jest zebranie i pochylenie się nad rodzinnymi historiami, wspomnieniami, zakurzonymi zdjęciami i odkrycie własnych korzeni przez studiowanie familijnych opowieści oraz refleksja nad skomplikowanymi losami ludzi, którym podróż zmieniła/zmienia życie. W ramach konkursu uczniowie wrocławskich szkół na podstawie rodzinnych historii stworzą różnorodne prace graficzne, tekstowe oraz audio na temat migracji (powojennych i współczesnych) w rodzinach uczniów.
Termin nadsyłania prac upływa 25 maja 2017 r.

Instrukcja przygotowania prac /// Opowieści są wszędzie.
Opowieści są w nas. Opowieści to nie tylko historia. Mogą być czymś znacznie więcej. Składają się nie tylko z faktów, ale z emocji, skojarzeń, napotkanych ludzi. Opowiedzcie swoją historię, historię swojej rodziny. Podzielcie się nią w taki oto sposób:
1. Uczniowie szkół podstawowych
- przygotowanie drzewa genealogicznego, którego motywem przewodnim są drogi członków rodziny, prowadzące do Wrocławia Twoim zadaniem jest stworzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny do 4 pokolenia wstecz (czyli do pradziadków i prababć), oto kilka podpowiedzi: • poza standardowymi informacjami, które zawiera drzewo genealogiczne: daty urodzenia, śmierci, zawarcia małżeństw, rozwodów dodaj do swojego drzewa miejsce pochodzenia przodków (jeśli urodzili się we Wrocławiu wpisz Wrocław, jeśli pochodzili spoza Wrocławia to wpisz nazwę miejscowości z której pochodzili; jeśli nie znasz nazwy miejscowości wpisz region lub państwo pochodzenia); • nadaj drzewu genealogicznemu ciekawą formę graficzną wykorzystaj zdjęcia, własne rysunki, symbole i ikonki stosowane przy tworzeniu drzewa (np. datę urodzenia poprzedza się (*), a śmierci (†), małżeństwo to (∞). Możesz też stworzyć własny system ikonek (symboli graficznych): • pomyśl nad projektem i wykonaj drzewo genealogiczne jakie chcesz - nie musi to być po prostu drzewo, w pień i korony którego wpisani są członkowie Twojej rodziny. • wielkość prac: format A3 - 420 mm x 297 mm (wyskość x szerokość), obowiązkowo w pionie.

2. Uczniowie szkół gimnazjalnych
- wykonanie fotografii oraz przygotowanie krótkiego tekstu Twoim zadaniem jest wykonanie fotografii członka/członkini Twojej rodziny, który/która przybył/a do Wrocławia, ale się tu nie urodził/a wraz z dołączonym stworzonym przez ciebie krótkim opisem (maksymalnie 1000 znaków) o podróży, migracji, przybyciu tej osoby do Wrocławia. Niech inspiracją dla Ciebie będzie strona i projekt Humans of New York www.humansofnewyork.com, na kórej autor zamieszcza zdjęcia mieszkańców Nowego Jorku z krótkimi opisami ich dotyczącymi. Fotografia może być wykonana w dowolnej technice, dowolnym aparatem fotograficznym. Wielkość zdjęcia: nie może być mniejsze niż 10x15 cm i nie większe niż format A4.